Mostar,30. travanj 2010. Okupljanje i veselo druženje Mostaraca na ulicama grada uz tradicionalni praznični grah, koji su godinama u povodu praznika rada na 1. svibanj organizirali sindikati, ove će godine izostati, doznali smo u razgovoru s Josipom Milićem, predsjednikom Unije neovisnih sindikata FBiH. Prosvjedi uz grah - Stanje recesije koje je zahvatilo sve pore društva odrazilo se i na proslavu praznika rada tako da ove godine neće biti tradicionalnog okupljanja sindikata uz grah, kazao je Josip Milić, predsjednik Unije neovisnih sindikata FBiH.

Iako smatra da bi ove godine zbog teške situacije okupljanje i druženje građana bilo potrebnije nego ikada, sa žaljenjem je kazao da unatoč silnoj želji nisu uspjeli ništa organizirati zato što su im u zadnji trenutak otkazali sponzori i suorganizatori. No, predsjednik sindikalne organizacije Grada Mostara Emir Topuz, izrazivši nezadovoljstvo cjelokupnom situacijom koja se obrušila na grad Mostar oko neusvajanja proračuna, kazao nam je kako će se na 1. svibnja odlukom sindikalnih organizacija s područja HNŽ-a održati prosvjedno okupljanje, na kojem će ipak biti prvosvibanjskog graha. – Za okupljanje će troškove snositi sindikalne organizacije tako što će participirati određeni dio za navedeno druženje, pojasnio je Topuz. Prosvjedno okupljanje najavio je u malom parku kod glavne ulice u vremenu od 10 do 12 sati zbog cjelokupnog stanja i reprize agonije i neusvojenog proračuna. Nema donacija Za razliku od proteklih godina u Pučkoj kuhinji nema najavljenih donacija, potvrdio nam je voditelj te kuhinje Franjo Slišković. Međutim, po njegovim riječima, iako skromno, 1. svibanj će ipak biti obilježen u skladu s njihovim mogućnostima. – Mi ćemo za 1. svibnja svim svojim korisnicima prirediti grah s kobasicama, tvrdi Slišković, podsjetivši da se radi o tradicionalnom jelu za taj dan. Praznični grah neće izostati ni u Javnoj kuhinji, kako doznajemo u razgovoru s Mevlom Salčin, voditeljicom te kuhinje koja kaže da će unatoč nedostatku donacija, za praznik rada biti spremljeno 350 porcija graha. No, Centar za socijalni rad već godinama u povodu praznika rada ne izdvaja nikakva sredstva i donacije, potvrdila nam je ravnateljica tog centra Zora Dujmović. - Ni prethodnih godina nismo imali ništa za praznik rad u smislu podjele sredstava korisnicima, jer se ta podjela vrši za vrijeme vjerske blagdana poput Božića, Uskrsa i Bajrama, objasnila je Dujmović.