Dvosatnim štrajkom upozorenja u svim školama u Hercegovačko-neretvanskoj županiji (HNŽ) i prosvjedom ispred zgrade županijske Vlade u Mostaru sindikalci su danas zahtijevali povlačenje vladine odluke o smanjenju plaća za 15 posto svim proračunskim korisnicima.

"Treba prvo ukinuti sve privilegije pa tek onda ići na smanjenje osobnih dohodaka", poručio je predsjednik Nezavisnog sindikata državnih službenika i namještenika u HNŽ-u Jakiša Stančić. On je kazao kako su pored ove odluke Vlade nezadovoljni i činjenicom što nemanju kolektivni ugovor. Predsjednik Sindikata srednjih škola HNŽ-a koje nastavu izvode na bosanskom jeziku Ejub Mujić kazao je kako je cilj skupa pokazati Vladi da ljudi stvarno nisu zadovoljni. Predsjednik Sindikata učitelja HNŽ-a koji nastavu izvode na hrvatskom jeziku Slavko Lauš je izjavio kako nisu ničim zadovoljni jer Vlada do sada nije ništa učinila. Na prosvjed je stiglo i 200-tinjak učenika koji su, kako kažu, došli podržati svoje profesore.Oni poručuju kako nije uredu da se profesorima smanji plaća već poručuju Vladi da sebi smanji plaće.Tako su se na skupu mogli vidjeti transparenti kao "Niste dovoljno školovani da nas ponižavate" te "Dok nam pare Vlada krade, za nas nema nade".Prema tvrdnjama čelnika sindikata, na prosvjedu se okupilo oko 1 000 ljudi. (izvornik Svevijesti.ba /Fena)