Široki Brijeg, 2.svibnja 2013. Sindikati Zapadnohercegovačke županije odustali su od generalnog štrajka. Štrajk je najavljivan zbog smanjenja bruto plaća proračunskim korisnicima za 8 posto. Natpolovična većina članova sindikata na referendumu bila je za generalni štrajk, no od njega su ipak digli ruke, zbog totalnog razočaranja članstva stanjem u županiji. Iako jeNevenko Grbavac, predsjednik skupštine Sindikata osnovnog školstva,

prije nekoliko dana tvrdio kako pripreme za štrajk i prosvjede teku prema planu te da će se na ulice izići 1. svibnja, u razgovoru s njim doznajemo kako je on sam potpuno razočaran daljnjim razvojem situacije. Naime, nije samo blizina ljetnog raspusta utjecala na odustajanje od prosvjeda. „Mnogi se boje jer im se prijeti otkazima što je jedna vrsta pritisaka na djelatnike i prljave borbe protiv štrajka”, kratko je kazao Grbavac ne želeći otkriti od koga prosvjetni djelatnici primaju prijetnje. No, zasigurno je ovakvo zastrašivanje izazvalo još veće nezadovoljstvo među zaposlenicima. S druge strane, Sindikat policije ZHŽ-a na čelu s Ivanom Spajićem već je prije odustao od stupanja u štrajk, jer će se, kako su kazali, pokušati izboriti za svoja prava na neki drugi način. „Ići ćemo u pregovore jer se ne slažemo s odlukom o smanjenju plaće korisnicima proračuna. Tražit ćemo od Vlade da donese neke druge mjere štednje”, kazao je Spajić te dodao kako će se dati prostora vremenu da pokaže kako će se situacija odvijati. I na kraju treba kazati kako ovo ne znači pobjedu vlasti i miran san, jer je u tijeku oko 1000 sudskih tužbi protiv Vlade Zapadnohercegovačke županije, koje bi se uskoro trebale početi rješavati, a vezane su za neisplatu naknada, regresa i ostalog.