Čapljina, 9 siječanj 2013. Konferenciju za novinare u pogonu Šljunčare čapljinske građevinske tvrtke “Konstruktor-Neretva”, organizirali su predstavnici Samostalnog sindikata ovog poduzeća. Povod konferenciji bio je štrajk pokrenut još 21. prosinca prošle godine. Povod štrajku su neisplaćene plaće za nekoliko mjeseci, piše Večernji list. Robert Kosar, predsjednik Samostalnog sindikata ove tvrtke, je u svom obraćanju naglasio: “Tražimo zaostale plaće iz 2012. godine, tražimo da nam se počne uplaćivati mirovinsko i zdravstveno osiguranje,

što se već duže vremena ne uplaćuje, a tražimo da se konačno zna tko je vlasnik ove tvrtke, odnosno kakva je vlasnička struktura, da znamo s kim pregovarati. Naravno, u ovom trenutku gorući su problem plaće”, naglasio je Kosar. Slavko Majstorović, potpredsjednik sindikalne organizacije pokazujući izvod o uplatama uz ostalo rekao: “Ovaj papir imaju svi zaposleni, na njemu uz ostalo piše da se redovito svaki mjesec, uplaćuje sindikalna članarina, ali novca nema na računu. Čak ovdje piše da se uplaćuju doprinosi državi za zdravstveno i mirovinsko osiguranje, a mi ne možemo ovjeriti zdravstvene knjižice. Puno je problema”. Josip Milić, predsjednik Unije neovisnih sindikata, je uz ostalo ustvrdio: “Ovdje se radi o jednom sindromu koji je karakterističan za BiH, pa i okolne države. Na čelna mjesta u tvrtkama se dovode ljudi po političkoj podobnosti, koji nemaju pojma o tržišnom gospodarstvu. Njihova nesposobnost, a podobnost, dovela je do ovoga što danas imamo...” Uglavnom, radnici ove čapljinske tvrtke kolektivni godišnji odmor koji će trajati do 14. siječnja koriste za štrajk, zahtijevajući plaće. Uz plaće čapljinske građevinare muči i privatizacija tvrtke. Naime, posjeduju dva dokumenta, prema jednom Federalnog zavoda za statistiku iz 2007. splitski Konstruktor je u privatizaciji postao vlasnik 97,7 posto tvrtke, dok prema drugom izvodu iz sudskog registra Osnovnog suda u Mostaru, Konstruktor je vlasnik 33,3% tvrtke, a matična GP Neretva 51,8, Elektroprivreda 14% itd. Prema tome, uz novce od zarađenih plaća čapljinski građevinari rado bi saznali i pravu strukturu vlasništva u svojoj tvrtki.